| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | omenakääriäiset | Genetiivi | omenakääriäisen |
| Monikon genetiivi | omenakääriäisten | Monikon genetiivi | omenakääriäisien |
| Partitiivi | omenakääriäistä | Monikon partitiivi | omenakääriäisiä |
| Inessiivi | omenakääriäisessä | Monikon inessiivi | omenakääriäisissä |
| Elatiivi | omenakääriäisestä | Monikon elatiivi | omenakääriäisistä |
| Illatiivi | omenakääriäiseen | Monikon illatiivi | omenakääriäisiin |
| Adessiivi | omenakääriäisellä | Monikon adessiivi | omenakääriäisillä |
| Ablatiivi | omenakääriäiseltä | Monikon ablatiivi | omenakääriäisiltä |
| Allatiivi | omenakääriäiselle | Monikon allatiivi | omenakääriäisille |
| Essiivi | omenakääriäisenä | Monikon essiivi | omenakääriäisinä |
| Translatiivi | omenakääriäiseksi | Monikon translatiivi | omenakääriäisiksi |
| Monikon instruktiivi | omenakääriäisin | Abessiivi | omenakääriäisettä |
| Monikon abessiivi | omenakääriäisittä | Monikon akkusatiivi | omenakääriäiset |