| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | tiibetinvesipäästäiset | Genetiivi | tiibetinvesipäästäisen |
| Monikon genetiivi | tiibetinvesipäästäisten | Monikon genetiivi | tiibetinvesipäästäisien |
| Partitiivi | tiibetinvesipäästäistä | Monikon partitiivi | tiibetinvesipäästäisiä |
| Inessiivi | tiibetinvesipäästäisessä | Monikon inessiivi | tiibetinvesipäästäisissä |
| Elatiivi | tiibetinvesipäästäisestä | Monikon elatiivi | tiibetinvesipäästäisistä |
| Illatiivi | tiibetinvesipäästäiseen | Monikon illatiivi | tiibetinvesipäästäisiin |
| Adessiivi | tiibetinvesipäästäisellä | Monikon adessiivi | tiibetinvesipäästäisillä |
| Ablatiivi | tiibetinvesipäästäiseltä | Monikon ablatiivi | tiibetinvesipäästäisiltä |
| Allatiivi | tiibetinvesipäästäiselle | Monikon allatiivi | tiibetinvesipäästäisille |
| Essiivi | tiibetinvesipäästäisenä | Monikon essiivi | tiibetinvesipäästäisinä |
| Translatiivi | tiibetinvesipäästäiseksi | Monikon translatiivi | tiibetinvesipäästäisiksi |
| Monikon instruktiivi | tiibetinvesipäästäisin | Abessiivi | tiibetinvesipäästäisettä |
| Monikon abessiivi | tiibetinvesipäästäisittä | Monikon akkusatiivi | tiibetinvesipäästäiset |