| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lohkoudun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | lohkoudut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lohkoutuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lohkoudumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | lohkoudutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lohkoutuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lohkouduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lohkouduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lohkoutui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lohkouduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lohkouduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lohkoutuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lohkoutuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | lohkoutuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lohkoutuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lohkoutuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | lohkoutuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lohkoutuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | lohkoudu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lohkoutukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | lohkoutukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | lohkoutukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lohkoutukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lohkoutunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | lohkoutunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lohkoutunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lohkoutunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | lohkoutunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lohkoutunevat | | |