| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laihennun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | laihennut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laihentuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laihennumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | laihennutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laihentuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laihennuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laihennuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laihentui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laihennuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laihennuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laihentuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laihentuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | laihentuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laihentuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laihentuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | laihentuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laihentuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | laihennu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laihentukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | laihentukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | laihentukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laihentukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laihentunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | laihentunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laihentunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laihentunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | laihentunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laihentunevat | | |