| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | golden lion tamarin |
| Monikko | kultaleijonatamariinit | Genetiivi | kultaleijonatamariinin |
| Monikon genetiivi | kultaleijonatamariinien | Partitiivi | kultaleijonatamariinia |
| Monikon partitiivi | kultaleijonatamariineja | Inessiivi | kultaleijonatamariinissa |
| Monikon inessiivi | kultaleijonatamariineissa | Elatiivi | kultaleijonatamariinista |
| Monikon elatiivi | kultaleijonatamariineista | Illatiivi | kultaleijonatamariiniin |
| Monikon illatiivi | kultaleijonatamariineihin | Adessiivi | kultaleijonatamariinilla |
| Monikon adessiivi | kultaleijonatamariineilla | Ablatiivi | kultaleijonatamariinilta |
| Monikon ablatiivi | kultaleijonatamariineilta | Allatiivi | kultaleijonatamariinille |
| Monikon allatiivi | kultaleijonatamariineille | Essiivi | kultaleijonatamariinina |
| Monikon essiivi | kultaleijonatamariineina | Translatiivi | kultaleijonatamariiniksi |
| Monikon translatiivi | kultaleijonatamariineiksi | Monikon instruktiivi | kultaleijonatamariinein |
| Abessiivi | kultaleijonatamariinitta | Monikon abessiivi | kultaleijonatamariineitta |
| Monikon akkusatiivi | kultaleijonatamariinit |