| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kuraannun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kuraannut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuraantuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kuraannumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kuraannutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuraantuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuraannuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuraannuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuraantui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuraannuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuraannuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuraantuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuraantuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kuraantuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuraantuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuraantuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kuraantuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuraantuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kuraannu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kuraantukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kuraantukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kuraantukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kuraantukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kuraantunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kuraantunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kuraantunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kuraantunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kuraantunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kuraantunevat | | |