| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kouliudun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kouliudut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kouliutuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kouliudumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kouliudutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kouliutuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kouliuduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kouliuduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kouliutui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kouliuduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kouliuduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kouliutuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kouliutuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kouliutuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kouliutuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kouliutuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kouliutuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kouliutuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kouliudu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kouliutukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kouliutukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kouliutukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kouliutukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kouliutunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kouliutunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kouliutunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kouliutunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kouliutunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kouliutunevat | | |