| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | be trained, gain experience |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kouliinnun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kouliinnut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kouliintuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kouliinnumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kouliinnutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kouliintuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kouliinnuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kouliinnuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kouliintui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kouliinnuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kouliinnuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kouliintuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kouliintuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kouliintuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kouliintuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kouliintuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kouliintuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kouliintuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kouliinnu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kouliintukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kouliintukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kouliintukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kouliintukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kouliintunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kouliintunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kouliintunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kouliintunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kouliintunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kouliintunevat |