Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
2.
  • ÄäntäminenUK

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskieroonnunYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskieroonnut
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenskieroontuuMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskieroonnumme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenskieroonnutteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskieroontuvat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikieroonnuinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikieroonnuit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikieroontuiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikieroonnuimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikieroonnuitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikieroontuivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskieroontuisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskieroontuisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskieroontuisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskieroontuisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenskieroontuisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskieroontuisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskieroonnuYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskieroontukoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskieroontukaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenskieroontukaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskieroontukootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskieroontunen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskieroontunetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskieroontunee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskieroontunemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenskieroontunette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskieroontunevat

Luokat