| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kelmennyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kelmennyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kelmentyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kelmennymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kelmennytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kelmentyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmennyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmennyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmentyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmennyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmennyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmentyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kelmentyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kelmentyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kelmentyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kelmentyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kelmentyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kelmentyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kelmenny | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kelmentyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kelmentykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kelmentykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kelmentykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kelmentynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kelmentynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kelmentynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kelmentynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kelmentynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kelmentynevät | | |