| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | karsiinnun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | karsiinnut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | karsiintuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | karsiinnumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | karsiinnutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | karsiintuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | karsiinnuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | karsiinnuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | karsiintui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | karsiinnuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | karsiinnuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | karsiintuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | karsiintuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | karsiintuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | karsiintuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | karsiintuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | karsiintuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | karsiintuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | karsiinnu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | karsiintukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | karsiintukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | karsiintukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | karsiintukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | karsiintunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | karsiintunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | karsiintunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | karsiintunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | karsiintunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | karsiintunevat |