Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
venäjäабсорбирующий (absorbirujuštši)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka absorboi, itseensä imevä, imeyttävä

Taivutusmuodot

MonikkoabsorboivatMonikkoabsorboivani
MonikkoabsorboivasiMonikkoabsorboivamme
MonikkoabsorboivanneMonikkoabsorboivansa
GenetiiviabsorboivanGenetiiviabsorboivani
GenetiiviabsorboivasiGenetiiviabsorboivamme
GenetiiviabsorboivanneGenetiiviabsorboivansa
Monikon genetiiviabsorboivienMonikon genetiiviabsorboivieni
Monikon genetiiviabsorboiviesiMonikon genetiiviabsorboiviemme
Monikon genetiiviabsorboivienneMonikon genetiiviabsorboiviensa
PartitiiviabsorboivaaPartitiiviabsorboivaani
PartitiiviabsorboivaasiPartitiiviabsorboivaamme
PartitiiviabsorboivaannePartitiiviabsorboivaansa
Monikon partitiiviabsorboiviaMonikon partitiiviabsorboiviani
Monikon partitiiviabsorboiviasiMonikon partitiiviabsorboiviamme
Monikon partitiiviabsorboivianneMonikon partitiiviabsorboiviaan
Monikon partitiiviabsorboiviansaInessiiviabsorboivassa
InessiiviabsorboivassaniInessiiviabsorboivassasi
InessiiviabsorboivassammeInessiiviabsorboivassanne
InessiiviabsorboivassaanInessiiviabsorboivassansa
Monikon inessiiviabsorboivissaMonikon inessiiviabsorboivissani
Monikon inessiiviabsorboivissasiMonikon inessiiviabsorboivissamme
Monikon inessiiviabsorboivissanneMonikon inessiiviabsorboivissaan
Monikon inessiiviabsorboivissansaElatiiviabsorboivasta
ElatiiviabsorboivastaniElatiiviabsorboivastasi
ElatiiviabsorboivastammeElatiiviabsorboivastanne
ElatiiviabsorboivastaanElatiiviabsorboivastansa
Monikon elatiiviabsorboivistaMonikon elatiiviabsorboivistani
Monikon elatiiviabsorboivistasiMonikon elatiiviabsorboivistamme
Monikon elatiiviabsorboivistanneMonikon elatiiviabsorboivistaan
Monikon elatiiviabsorboivistansaIllatiiviabsorboivaan
IllatiiviabsorboivaaniIllatiiviabsorboivaasi
IllatiiviabsorboivaammeIllatiiviabsorboivaanne
IllatiiviabsorboivaansaMonikon illatiiviabsorboiviin
Monikon illatiiviabsorboiviiniMonikon illatiiviabsorboiviisi
Monikon illatiiviabsorboiviimmeMonikon illatiiviabsorboiviinne
Monikon illatiiviabsorboiviinsaAdessiiviabsorboivalla
AdessiiviabsorboivallaniAdessiiviabsorboivallasi
AdessiiviabsorboivallammeAdessiiviabsorboivallanne
AdessiiviabsorboivallaanAdessiiviabsorboivallansa
Monikon adessiiviabsorboivillaMonikon adessiiviabsorboivillani
Monikon adessiiviabsorboivillasiMonikon adessiiviabsorboivillamme
Monikon adessiiviabsorboivillanneMonikon adessiiviabsorboivillaan
Monikon adessiiviabsorboivillansaAblatiiviabsorboivalta
AblatiiviabsorboivaltaniAblatiiviabsorboivaltasi
AblatiiviabsorboivaltammeAblatiiviabsorboivaltanne
AblatiiviabsorboivaltaanAblatiiviabsorboivaltansa
Monikon ablatiiviabsorboiviltaMonikon ablatiiviabsorboiviltani
Monikon ablatiiviabsorboiviltasiMonikon ablatiiviabsorboiviltamme
Monikon ablatiiviabsorboiviltanneMonikon ablatiiviabsorboiviltaan
Monikon ablatiiviabsorboiviltansaAllatiiviabsorboivalle
AllatiiviabsorboivalleniAllatiiviabsorboivallesi
AllatiiviabsorboivallemmeAllatiiviabsorboivallenne
AllatiiviabsorboivalleenAllatiiviabsorboivallensa
Monikon allatiiviabsorboivilleMonikon allatiiviabsorboivilleni
Monikon allatiiviabsorboivillesiMonikon allatiiviabsorboivillemme
Monikon allatiiviabsorboivillenneMonikon allatiiviabsorboivilleen
Monikon allatiiviabsorboivillensaEssiiviabsorboivana
EssiiviabsorboivananiEssiiviabsorboivanasi
EssiiviabsorboivanammeEssiiviabsorboivananne
EssiiviabsorboivanaanEssiiviabsorboivanansa
Monikon essiiviabsorboivinaMonikon essiiviabsorboivinani
Monikon essiiviabsorboivinasiMonikon essiiviabsorboivinamme
Monikon essiiviabsorboivinanneMonikon essiiviabsorboivinaan
Monikon essiiviabsorboivinansaTranslatiiviabsorboivaksi
TranslatiiviabsorboivakseniTranslatiiviabsorboivaksesi
TranslatiiviabsorboivaksemmeTranslatiiviabsorboivaksenne
TranslatiiviabsorboivakseenTranslatiiviabsorboivaksensa
Monikon translatiiviabsorboiviksiMonikon translatiiviabsorboivikseni
Monikon translatiiviabsorboiviksesiMonikon translatiiviabsorboiviksemme
Monikon translatiiviabsorboiviksenneMonikon translatiiviabsorboivikseen
Monikon translatiiviabsorboiviksensaMonikon instruktiiviabsorboivin
AbessiiviabsorboivattaAbessiiviabsorboivattani
AbessiiviabsorboivattasiAbessiiviabsorboivattamme
AbessiiviabsorboivattanneAbessiiviabsorboivattaan
AbessiiviabsorboivattansaMonikon abessiiviabsorboivitta
Monikon abessiiviabsorboivittaniMonikon abessiiviabsorboivittasi
Monikon abessiiviabsorboivittammeMonikon abessiiviabsorboivittanne
Monikon abessiiviabsorboivittaanMonikon abessiiviabsorboivittansa
Monikon komitatiiviabsorboivineMonikon komitatiiviabsorboivineni
Monikon komitatiiviabsorboivinesiMonikon komitatiiviabsorboivinemme
Monikon komitatiiviabsorboivinenneMonikon komitatiiviabsorboivineen
Monikon komitatiiviabsorboivinensaMonikon akkusatiiviabsorboivat
Monikon akkusatiiviabsorboivaniMonikon akkusatiiviabsorboivasi
Monikon akkusatiiviabsorboivammeMonikon akkusatiiviabsorboivanne
Monikon akkusatiiviabsorboivansaAkkusatiiviabsorboivani
AkkusatiiviabsorboivasiAkkusatiiviabsorboivamme
AkkusatiiviabsorboivanneAkkusatiiviabsorboivansa