| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | korkitsen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | korkitset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | korkitsee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | korkitsemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | korkitsette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | korkitsevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | korkitsin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | korkitsit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | korkitsi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | korkitsimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | korkitsitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | korkitsivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | korkitsisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | korkitsisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | korkitsisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | korkitsisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | korkitsisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | korkitsisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | korkitse | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | korkitkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | korkitkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | korkitkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | korkitkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | korkinnen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | korkinnet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | korkinnee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | korkinnemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | korkinnette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | korkinnevat | | |