| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | viirut | Genetiivi | viirun |
| Monikon genetiivi | viirujen | Partitiivi | viirua |
| Monikon partitiivi | viiruja | Inessiivi | viirussa |
| Monikon inessiivi | viiruissa | Elatiivi | viirusta |
| Monikon elatiivi | viiruista | Illatiivi | viiruun |
| Monikon illatiivi | viiruihin | Adessiivi | viirulla |
| Monikon adessiivi | viiruilla | Ablatiivi | viirulta |
| Monikon ablatiivi | viiruilta | Allatiivi | viirulle |
| Monikon allatiivi | viiruille | Essiivi | viiruna |
| Monikon essiivi | viiruina | Translatiivi | viiruksi |
| Monikon translatiivi | viiruiksi | Monikon instruktiivi | viiruin |
| Abessiivi | viirutta | Monikon abessiivi | viiruitta |
| Monikon akkusatiivi | viirut |