Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantibellied

Esimerkit

  • kaljamahainen
    • beer-bellied

Taivutusmuodot

Monikko-mahaisetMonikko-mahaiseni
Monikko-mahaisesiMonikko-mahaisemme
Monikko-mahaisenneMonikko-mahaisensa
Genetiivi-mahaisenGenetiivi-mahaiseni
Genetiivi-mahaisesiGenetiivi-mahaisemme
Genetiivi-mahaisenneGenetiivi-mahaisensa
Monikon genetiivi-mahaistenMonikon genetiivi-mahaisien
Monikon genetiivi-mahaisteniMonikon genetiivi-mahaisieni
Monikon genetiivi-mahaistesiMonikon genetiivi-mahaisiesi
Monikon genetiivi-mahaistemmeMonikon genetiivi-mahaisiemme
Monikon genetiivi-mahaistenneMonikon genetiivi-mahaisienne
Monikon genetiivi-mahaistensaMonikon genetiivi-mahaisiensa
Partitiivi-mahaistaPartitiivi-mahaistani
Partitiivi-mahaistasiPartitiivi-mahaistamme
Partitiivi-mahaistannePartitiivi-mahaistaan
Partitiivi-mahaistansaMonikon partitiivi-mahaisia
Monikon partitiivi-mahaisianiMonikon partitiivi-mahaisiasi
Monikon partitiivi-mahaisiammeMonikon partitiivi-mahaisianne
Monikon partitiivi-mahaisiaanMonikon partitiivi-mahaisiansa
Inessiivi-mahaisessaInessiivi-mahaisessani
Inessiivi-mahaisessasiInessiivi-mahaisessamme
Inessiivi-mahaisessanneInessiivi-mahaisessaan
Inessiivi-mahaisessansaMonikon inessiivi-mahaisissa
Monikon inessiivi-mahaisissaniMonikon inessiivi-mahaisissasi
Monikon inessiivi-mahaisissammeMonikon inessiivi-mahaisissanne
Monikon inessiivi-mahaisissaanMonikon inessiivi-mahaisissansa
Elatiivi-mahaisestaElatiivi-mahaisestani
Elatiivi-mahaisestasiElatiivi-mahaisestamme
Elatiivi-mahaisestanneElatiivi-mahaisestaan
Elatiivi-mahaisestansaMonikon elatiivi-mahaisista
Monikon elatiivi-mahaisistaniMonikon elatiivi-mahaisistasi
Monikon elatiivi-mahaisistammeMonikon elatiivi-mahaisistanne
Monikon elatiivi-mahaisistaanMonikon elatiivi-mahaisistansa
Illatiivi-mahaiseenIllatiivi-mahaiseeni
Illatiivi-mahaiseesiIllatiivi-mahaiseemme
Illatiivi-mahaiseenneIllatiivi-mahaiseensa
Monikon illatiivi-mahaisiinMonikon illatiivi-mahaisiini
Monikon illatiivi-mahaisiisiMonikon illatiivi-mahaisiimme
Monikon illatiivi-mahaisiinneMonikon illatiivi-mahaisiinsa
Adessiivi-mahaisellaAdessiivi-mahaisellani
Adessiivi-mahaisellasiAdessiivi-mahaisellamme
Adessiivi-mahaisellanneAdessiivi-mahaisellaan
Adessiivi-mahaisellansaMonikon adessiivi-mahaisilla
Monikon adessiivi-mahaisillaniMonikon adessiivi-mahaisillasi
Monikon adessiivi-mahaisillammeMonikon adessiivi-mahaisillanne
Monikon adessiivi-mahaisillaanMonikon adessiivi-mahaisillansa
Ablatiivi-mahaiseltaAblatiivi-mahaiseltani
Ablatiivi-mahaiseltasiAblatiivi-mahaiseltamme
Ablatiivi-mahaiseltanneAblatiivi-mahaiseltaan
Ablatiivi-mahaiseltansaMonikon ablatiivi-mahaisilta
Monikon ablatiivi-mahaisiltaniMonikon ablatiivi-mahaisiltasi
Monikon ablatiivi-mahaisiltammeMonikon ablatiivi-mahaisiltanne
Monikon ablatiivi-mahaisiltaanMonikon ablatiivi-mahaisiltansa
Allatiivi-mahaiselleAllatiivi-mahaiselleni
Allatiivi-mahaisellesiAllatiivi-mahaisellemme
Allatiivi-mahaisellenneAllatiivi-mahaiselleen
Allatiivi-mahaisellensaMonikon allatiivi-mahaisille
Monikon allatiivi-mahaisilleniMonikon allatiivi-mahaisillesi
Monikon allatiivi-mahaisillemmeMonikon allatiivi-mahaisillenne
Monikon allatiivi-mahaisilleenMonikon allatiivi-mahaisillensa
Essiivi-mahaisenaEssiivi-mahaisenani
Essiivi-mahaisenasiEssiivi-mahaisenamme
Essiivi-mahaisenanneEssiivi-mahaisenaan
Essiivi-mahaisenansaMonikon essiivi-mahaisina
Monikon essiivi-mahaisinaniMonikon essiivi-mahaisinasi
Monikon essiivi-mahaisinammeMonikon essiivi-mahaisinanne
Monikon essiivi-mahaisinaanMonikon essiivi-mahaisinansa
Translatiivi-mahaiseksiTranslatiivi-mahaisekseni
Translatiivi-mahaiseksesiTranslatiivi-mahaiseksemme
Translatiivi-mahaiseksenneTranslatiivi-mahaisekseen
Translatiivi-mahaiseksensaMonikon translatiivi-mahaisiksi
Monikon translatiivi-mahaisikseniMonikon translatiivi-mahaisiksesi
Monikon translatiivi-mahaisiksemmeMonikon translatiivi-mahaisiksenne
Monikon translatiivi-mahaisikseenMonikon translatiivi-mahaisiksensa
Monikon instruktiivi-mahaisinAbessiivi-mahaisetta
Abessiivi-mahaisettaniAbessiivi-mahaisettasi
Abessiivi-mahaisettammeAbessiivi-mahaisettanne
Abessiivi-mahaisettaanAbessiivi-mahaisettansa
Monikon abessiivi-mahaisittaMonikon abessiivi-mahaisittani
Monikon abessiivi-mahaisittasiMonikon abessiivi-mahaisittamme
Monikon abessiivi-mahaisittanneMonikon abessiivi-mahaisittaan
Monikon abessiivi-mahaisittansaMonikon komitatiivi-mahaisine
Monikon komitatiivi-mahaisineniMonikon komitatiivi-mahaisinesi
Monikon komitatiivi-mahaisinemmeMonikon komitatiivi-mahaisinenne
Monikon komitatiivi-mahaisineenMonikon komitatiivi-mahaisinensa
Monikon akkusatiivi-mahaisetMonikon akkusatiivi-mahaiseni
Monikon akkusatiivi-mahaisesiMonikon akkusatiivi-mahaisemme
Monikon akkusatiivi-mahaisenneMonikon akkusatiivi-mahaisensa
Akkusatiivi-mahaiseniAkkusatiivi-mahaisesi
Akkusatiivi-mahaisemmeAkkusatiivi-mahaisenne
Akkusatiivi-mahaisensa

Luokat