| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | bellied |
| Monikko | -mahaiset | Monikko | -mahaiseni |
| Monikko | -mahaisesi | Monikko | -mahaisemme |
| Monikko | -mahaisenne | Monikko | -mahaisensa |
| Genetiivi | -mahaisen | Genetiivi | -mahaiseni |
| Genetiivi | -mahaisesi | Genetiivi | -mahaisemme |
| Genetiivi | -mahaisenne | Genetiivi | -mahaisensa |
| Monikon genetiivi | -mahaisten | Monikon genetiivi | -mahaisien |
| Monikon genetiivi | -mahaisteni | Monikon genetiivi | -mahaisieni |
| Monikon genetiivi | -mahaistesi | Monikon genetiivi | -mahaisiesi |
| Monikon genetiivi | -mahaistemme | Monikon genetiivi | -mahaisiemme |
| Monikon genetiivi | -mahaistenne | Monikon genetiivi | -mahaisienne |
| Monikon genetiivi | -mahaistensa | Monikon genetiivi | -mahaisiensa |
| Partitiivi | -mahaista | Partitiivi | -mahaistani |
| Partitiivi | -mahaistasi | Partitiivi | -mahaistamme |
| Partitiivi | -mahaistanne | Partitiivi | -mahaistaan |
| Partitiivi | -mahaistansa | Monikon partitiivi | -mahaisia |
| Monikon partitiivi | -mahaisiani | Monikon partitiivi | -mahaisiasi |
| Monikon partitiivi | -mahaisiamme | Monikon partitiivi | -mahaisianne |
| Monikon partitiivi | -mahaisiaan | Monikon partitiivi | -mahaisiansa |
| Inessiivi | -mahaisessa | Inessiivi | -mahaisessani |
| Inessiivi | -mahaisessasi | Inessiivi | -mahaisessamme |
| Inessiivi | -mahaisessanne | Inessiivi | -mahaisessaan |
| Inessiivi | -mahaisessansa | Monikon inessiivi | -mahaisissa |
| Monikon inessiivi | -mahaisissani | Monikon inessiivi | -mahaisissasi |
| Monikon inessiivi | -mahaisissamme | Monikon inessiivi | -mahaisissanne |
| Monikon inessiivi | -mahaisissaan | Monikon inessiivi | -mahaisissansa |
| Elatiivi | -mahaisesta | Elatiivi | -mahaisestani |
| Elatiivi | -mahaisestasi | Elatiivi | -mahaisestamme |
| Elatiivi | -mahaisestanne | Elatiivi | -mahaisestaan |
| Elatiivi | -mahaisestansa | Monikon elatiivi | -mahaisista |
| Monikon elatiivi | -mahaisistani | Monikon elatiivi | -mahaisistasi |
| Monikon elatiivi | -mahaisistamme | Monikon elatiivi | -mahaisistanne |
| Monikon elatiivi | -mahaisistaan | Monikon elatiivi | -mahaisistansa |
| Illatiivi | -mahaiseen | Illatiivi | -mahaiseeni |
| Illatiivi | -mahaiseesi | Illatiivi | -mahaiseemme |
| Illatiivi | -mahaiseenne | Illatiivi | -mahaiseensa |
| Monikon illatiivi | -mahaisiin | Monikon illatiivi | -mahaisiini |
| Monikon illatiivi | -mahaisiisi | Monikon illatiivi | -mahaisiimme |
| Monikon illatiivi | -mahaisiinne | Monikon illatiivi | -mahaisiinsa |
| Adessiivi | -mahaisella | Adessiivi | -mahaisellani |
| Adessiivi | -mahaisellasi | Adessiivi | -mahaisellamme |
| Adessiivi | -mahaisellanne | Adessiivi | -mahaisellaan |
| Adessiivi | -mahaisellansa | Monikon adessiivi | -mahaisilla |
| Monikon adessiivi | -mahaisillani | Monikon adessiivi | -mahaisillasi |
| Monikon adessiivi | -mahaisillamme | Monikon adessiivi | -mahaisillanne |
| Monikon adessiivi | -mahaisillaan | Monikon adessiivi | -mahaisillansa |
| Ablatiivi | -mahaiselta | Ablatiivi | -mahaiseltani |
| Ablatiivi | -mahaiseltasi | Ablatiivi | -mahaiseltamme |
| Ablatiivi | -mahaiseltanne | Ablatiivi | -mahaiseltaan |
| Ablatiivi | -mahaiseltansa | Monikon ablatiivi | -mahaisilta |
| Monikon ablatiivi | -mahaisiltani | Monikon ablatiivi | -mahaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | -mahaisiltamme | Monikon ablatiivi | -mahaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | -mahaisiltaan | Monikon ablatiivi | -mahaisiltansa |
| Allatiivi | -mahaiselle | Allatiivi | -mahaiselleni |
| Allatiivi | -mahaisellesi | Allatiivi | -mahaisellemme |
| Allatiivi | -mahaisellenne | Allatiivi | -mahaiselleen |
| Allatiivi | -mahaisellensa | Monikon allatiivi | -mahaisille |
| Monikon allatiivi | -mahaisilleni | Monikon allatiivi | -mahaisillesi |
| Monikon allatiivi | -mahaisillemme | Monikon allatiivi | -mahaisillenne |
| Monikon allatiivi | -mahaisilleen | Monikon allatiivi | -mahaisillensa |
| Essiivi | -mahaisena | Essiivi | -mahaisenani |
| Essiivi | -mahaisenasi | Essiivi | -mahaisenamme |
| Essiivi | -mahaisenanne | Essiivi | -mahaisenaan |
| Essiivi | -mahaisenansa | Monikon essiivi | -mahaisina |
| Monikon essiivi | -mahaisinani | Monikon essiivi | -mahaisinasi |
| Monikon essiivi | -mahaisinamme | Monikon essiivi | -mahaisinanne |
| Monikon essiivi | -mahaisinaan | Monikon essiivi | -mahaisinansa |
| Translatiivi | -mahaiseksi | Translatiivi | -mahaisekseni |
| Translatiivi | -mahaiseksesi | Translatiivi | -mahaiseksemme |
| Translatiivi | -mahaiseksenne | Translatiivi | -mahaisekseen |
| Translatiivi | -mahaiseksensa | Monikon translatiivi | -mahaisiksi |
| Monikon translatiivi | -mahaisikseni | Monikon translatiivi | -mahaisiksesi |
| Monikon translatiivi | -mahaisiksemme | Monikon translatiivi | -mahaisiksenne |
| Monikon translatiivi | -mahaisikseen | Monikon translatiivi | -mahaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | -mahaisin | Abessiivi | -mahaisetta |
| Abessiivi | -mahaisettani | Abessiivi | -mahaisettasi |
| Abessiivi | -mahaisettamme | Abessiivi | -mahaisettanne |
| Abessiivi | -mahaisettaan | Abessiivi | -mahaisettansa |
| Monikon abessiivi | -mahaisitta | Monikon abessiivi | -mahaisittani |
| Monikon abessiivi | -mahaisittasi | Monikon abessiivi | -mahaisittamme |
| Monikon abessiivi | -mahaisittanne | Monikon abessiivi | -mahaisittaan |
| Monikon abessiivi | -mahaisittansa | Monikon komitatiivi | -mahaisine |
| Monikon komitatiivi | -mahaisineni | Monikon komitatiivi | -mahaisinesi |
| Monikon komitatiivi | -mahaisinemme | Monikon komitatiivi | -mahaisinenne |
| Monikon komitatiivi | -mahaisineen | Monikon komitatiivi | -mahaisinensa |
| Monikon akkusatiivi | -mahaiset | Monikon akkusatiivi | -mahaiseni |
| Monikon akkusatiivi | -mahaisesi | Monikon akkusatiivi | -mahaisemme |
| Monikon akkusatiivi | -mahaisenne | Monikon akkusatiivi | -mahaisensa |
| Akkusatiivi | -mahaiseni | Akkusatiivi | -mahaisesi |
| Akkusatiivi | -mahaisemme | Akkusatiivi | -mahaisenne |
| Akkusatiivi | -mahaisensa |