| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | sosiaaliturvajärjestelmät | Genetiivi | sosiaaliturvajärjestelmän |
| Monikon genetiivi | sosiaaliturvajärjestelmien | Partitiivi | sosiaaliturvajärjestelmää |
| Monikon partitiivi | sosiaaliturvajärjestelmiä | Inessiivi | sosiaaliturvajärjestelmässä |
| Monikon inessiivi | sosiaaliturvajärjestelmissä | Elatiivi | sosiaaliturvajärjestelmästä |
| Monikon elatiivi | sosiaaliturvajärjestelmistä | Illatiivi | sosiaaliturvajärjestelmään |
| Monikon illatiivi | sosiaaliturvajärjestelmiin | Adessiivi | sosiaaliturvajärjestelmällä |
| Monikon adessiivi | sosiaaliturvajärjestelmillä | Ablatiivi | sosiaaliturvajärjestelmältä |
| Monikon ablatiivi | sosiaaliturvajärjestelmiltä | Allatiivi | sosiaaliturvajärjestelmälle |
| Monikon allatiivi | sosiaaliturvajärjestelmille | Essiivi | sosiaaliturvajärjestelmänä |
| Monikon essiivi | sosiaaliturvajärjestelminä | Translatiivi | sosiaaliturvajärjestelmäksi |
| Monikon translatiivi | sosiaaliturvajärjestelmiksi | Monikon instruktiivi | sosiaaliturvajärjestelmin |
| Abessiivi | sosiaaliturvajärjestelmättä | Monikon abessiivi | sosiaaliturvajärjestelmittä |
| Monikon akkusatiivi | sosiaaliturvajärjestelmät |