| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | -pohjaiset | Monikko | -pohjaiseni |
| Monikko | -pohjaisesi | Monikko | -pohjaisemme |
| Monikko | -pohjaisenne | Monikko | -pohjaisensa |
| Genetiivi | -pohjaisen | Genetiivi | -pohjaiseni |
| Genetiivi | -pohjaisesi | Genetiivi | -pohjaisemme |
| Genetiivi | -pohjaisenne | Genetiivi | -pohjaisensa |
| Monikon genetiivi | -pohjaisten | Monikon genetiivi | -pohjaisien |
| Monikon genetiivi | -pohjaisteni | Monikon genetiivi | -pohjaisieni |
| Monikon genetiivi | -pohjaistesi | Monikon genetiivi | -pohjaisiesi |
| Monikon genetiivi | -pohjaistemme | Monikon genetiivi | -pohjaisiemme |
| Monikon genetiivi | -pohjaistenne | Monikon genetiivi | -pohjaisienne |
| Monikon genetiivi | -pohjaistensa | Monikon genetiivi | -pohjaisiensa |
| Partitiivi | -pohjaista | Partitiivi | -pohjaistani |
| Partitiivi | -pohjaistasi | Partitiivi | -pohjaistamme |
| Partitiivi | -pohjaistanne | Partitiivi | -pohjaistaan |
| Partitiivi | -pohjaistansa | Monikon partitiivi | -pohjaisia |
| Monikon partitiivi | -pohjaisiani | Monikon partitiivi | -pohjaisiasi |
| Monikon partitiivi | -pohjaisiamme | Monikon partitiivi | -pohjaisianne |
| Monikon partitiivi | -pohjaisiaan | Monikon partitiivi | -pohjaisiansa |
| Inessiivi | -pohjaisessa | Inessiivi | -pohjaisessani |
| Inessiivi | -pohjaisessasi | Inessiivi | -pohjaisessamme |
| Inessiivi | -pohjaisessanne | Inessiivi | -pohjaisessaan |
| Inessiivi | -pohjaisessansa | Monikon inessiivi | -pohjaisissa |
| Monikon inessiivi | -pohjaisissani | Monikon inessiivi | -pohjaisissasi |
| Monikon inessiivi | -pohjaisissamme | Monikon inessiivi | -pohjaisissanne |
| Monikon inessiivi | -pohjaisissaan | Monikon inessiivi | -pohjaisissansa |
| Elatiivi | -pohjaisesta | Elatiivi | -pohjaisestani |
| Elatiivi | -pohjaisestasi | Elatiivi | -pohjaisestamme |
| Elatiivi | -pohjaisestanne | Elatiivi | -pohjaisestaan |
| Elatiivi | -pohjaisestansa | Monikon elatiivi | -pohjaisista |
| Monikon elatiivi | -pohjaisistani | Monikon elatiivi | -pohjaisistasi |
| Monikon elatiivi | -pohjaisistamme | Monikon elatiivi | -pohjaisistanne |
| Monikon elatiivi | -pohjaisistaan | Monikon elatiivi | -pohjaisistansa |
| Illatiivi | -pohjaiseen | Illatiivi | -pohjaiseeni |
| Illatiivi | -pohjaiseesi | Illatiivi | -pohjaiseemme |
| Illatiivi | -pohjaiseenne | Illatiivi | -pohjaiseensa |
| Monikon illatiivi | -pohjaisiin | Monikon illatiivi | -pohjaisiini |
| Monikon illatiivi | -pohjaisiisi | Monikon illatiivi | -pohjaisiimme |
| Monikon illatiivi | -pohjaisiinne | Monikon illatiivi | -pohjaisiinsa |
| Adessiivi | -pohjaisella | Adessiivi | -pohjaisellani |
| Adessiivi | -pohjaisellasi | Adessiivi | -pohjaisellamme |
| Adessiivi | -pohjaisellanne | Adessiivi | -pohjaisellaan |
| Adessiivi | -pohjaisellansa | Monikon adessiivi | -pohjaisilla |
| Monikon adessiivi | -pohjaisillani | Monikon adessiivi | -pohjaisillasi |
| Monikon adessiivi | -pohjaisillamme | Monikon adessiivi | -pohjaisillanne |
| Monikon adessiivi | -pohjaisillaan | Monikon adessiivi | -pohjaisillansa |
| Ablatiivi | -pohjaiselta | Ablatiivi | -pohjaiseltani |
| Ablatiivi | -pohjaiseltasi | Ablatiivi | -pohjaiseltamme |
| Ablatiivi | -pohjaiseltanne | Ablatiivi | -pohjaiseltaan |
| Ablatiivi | -pohjaiseltansa | Monikon ablatiivi | -pohjaisilta |
| Monikon ablatiivi | -pohjaisiltani | Monikon ablatiivi | -pohjaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | -pohjaisiltamme | Monikon ablatiivi | -pohjaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | -pohjaisiltaan | Monikon ablatiivi | -pohjaisiltansa |
| Allatiivi | -pohjaiselle | Allatiivi | -pohjaiselleni |
| Allatiivi | -pohjaisellesi | Allatiivi | -pohjaisellemme |
| Allatiivi | -pohjaisellenne | Allatiivi | -pohjaiselleen |
| Allatiivi | -pohjaisellensa | Monikon allatiivi | -pohjaisille |
| Monikon allatiivi | -pohjaisilleni | Monikon allatiivi | -pohjaisillesi |
| Monikon allatiivi | -pohjaisillemme | Monikon allatiivi | -pohjaisillenne |
| Monikon allatiivi | -pohjaisilleen | Monikon allatiivi | -pohjaisillensa |
| Essiivi | -pohjaisena | Essiivi | -pohjaisenani |
| Essiivi | -pohjaisenasi | Essiivi | -pohjaisenamme |
| Essiivi | -pohjaisenanne | Essiivi | -pohjaisenaan |
| Essiivi | -pohjaisenansa | Monikon essiivi | -pohjaisina |
| Monikon essiivi | -pohjaisinani | Monikon essiivi | -pohjaisinasi |
| Monikon essiivi | -pohjaisinamme | Monikon essiivi | -pohjaisinanne |
| Monikon essiivi | -pohjaisinaan | Monikon essiivi | -pohjaisinansa |
| Translatiivi | -pohjaiseksi | Translatiivi | -pohjaisekseni |
| Translatiivi | -pohjaiseksesi | Translatiivi | -pohjaiseksemme |
| Translatiivi | -pohjaiseksenne | Translatiivi | -pohjaisekseen |
| Translatiivi | -pohjaiseksensa | Monikon translatiivi | -pohjaisiksi |
| Monikon translatiivi | -pohjaisikseni | Monikon translatiivi | -pohjaisiksesi |
| Monikon translatiivi | -pohjaisiksemme | Monikon translatiivi | -pohjaisiksenne |
| Monikon translatiivi | -pohjaisikseen | Monikon translatiivi | -pohjaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | -pohjaisin | Abessiivi | -pohjaisetta |
| Abessiivi | -pohjaisettani | Abessiivi | -pohjaisettasi |
| Abessiivi | -pohjaisettamme | Abessiivi | -pohjaisettanne |
| Abessiivi | -pohjaisettaan | Abessiivi | -pohjaisettansa |
| Monikon abessiivi | -pohjaisitta | Monikon abessiivi | -pohjaisittani |
| Monikon abessiivi | -pohjaisittasi | Monikon abessiivi | -pohjaisittamme |
| Monikon abessiivi | -pohjaisittanne | Monikon abessiivi | -pohjaisittaan |
| Monikon abessiivi | -pohjaisittansa | Monikon komitatiivi | -pohjaisine |
| Monikon komitatiivi | -pohjaisineni | Monikon komitatiivi | -pohjaisinesi |
| Monikon komitatiivi | -pohjaisinemme | Monikon komitatiivi | -pohjaisinenne |
| Monikon komitatiivi | -pohjaisineen | Monikon komitatiivi | -pohjaisinensa |
| Monikon akkusatiivi | -pohjaiset | Monikon akkusatiivi | -pohjaiseni |
| Monikon akkusatiivi | -pohjaisesi | Monikon akkusatiivi | -pohjaisemme |
| Monikon akkusatiivi | -pohjaisenne | Monikon akkusatiivi | -pohjaisensa |
| Akkusatiivi | -pohjaiseni | Akkusatiivi | -pohjaisesi |
| Akkusatiivi | -pohjaisemme | Akkusatiivi | -pohjaisenne |
| Akkusatiivi | -pohjaisensa |