| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | torsiot | Genetiivi | torsion |
| Monikon genetiivi | torsioiden | Monikon genetiivi | torsioitten |
| Partitiivi | torsiota | Monikon partitiivi | torsioita |
| Inessiivi | torsiossa | Monikon inessiivi | torsioissa |
| Elatiivi | torsiosta | Monikon elatiivi | torsioista |
| Illatiivi | torsioon | Monikon illatiivi | torsioihin |
| Adessiivi | torsiolla | Monikon adessiivi | torsioilla |
| Ablatiivi | torsiolta | Monikon ablatiivi | torsioilta |
| Allatiivi | torsiolle | Monikon allatiivi | torsioille |
| Essiivi | torsiona | Monikon essiivi | torsioina |
| Translatiivi | torsioksi | Monikon translatiivi | torsioiksi |
| Monikon instruktiivi | torsioin | Abessiivi | torsiotta |
| Monikon abessiivi | torsioitta | Monikon akkusatiivi | torsiot |