| Monikko | geneeriset | Monikko | geneeriseni |
| Monikko | geneerisesi | Monikko | geneerisemme |
| Monikko | geneerisenne | Monikko | geneerisensä |
| Genetiivi | geneerisen | Genetiivi | geneeriseni |
| Genetiivi | geneerisesi | Genetiivi | geneerisemme |
| Genetiivi | geneerisenne | Genetiivi | geneerisensä |
| Monikon genetiivi | geneeristen | Monikon genetiivi | geneerisien |
| Monikon genetiivi | geneeristeni | Monikon genetiivi | geneerisieni |
| Monikon genetiivi | geneeristesi | Monikon genetiivi | geneerisiesi |
| Monikon genetiivi | geneeristemme | Monikon genetiivi | geneerisiemme |
| Monikon genetiivi | geneeristenne | Monikon genetiivi | geneerisienne |
| Monikon genetiivi | geneeristensä | Monikon genetiivi | geneerisiensä |
| Partitiivi | geneeristä | Partitiivi | geneeristäni |
| Partitiivi | geneeristäsi | Partitiivi | geneeristämme |
| Partitiivi | geneeristänne | Partitiivi | geneeristään |
| Partitiivi | geneeristänsä | Monikon partitiivi | geneerisiä |
| Monikon partitiivi | geneerisiäni | Monikon partitiivi | geneerisiäsi |
| Monikon partitiivi | geneerisiämme | Monikon partitiivi | geneerisiänne |
| Monikon partitiivi | geneerisiään | Monikon partitiivi | geneerisiänsä |
| Inessiivi | geneerisessä | Inessiivi | geneerisessäni |
| Inessiivi | geneerisessäsi | Inessiivi | geneerisessämme |
| Inessiivi | geneerisessänne | Inessiivi | geneerisessään |
| Inessiivi | geneerisessänsä | Monikon inessiivi | geneerisissä |
| Monikon inessiivi | geneerisissäni | Monikon inessiivi | geneerisissäsi |
| Monikon inessiivi | geneerisissämme | Monikon inessiivi | geneerisissänne |
| Monikon inessiivi | geneerisissään | Monikon inessiivi | geneerisissänsä |
| Elatiivi | geneerisestä | Elatiivi | geneerisestäni |
| Elatiivi | geneerisestäsi | Elatiivi | geneerisestämme |
| Elatiivi | geneerisestänne | Elatiivi | geneerisestään |
| Elatiivi | geneerisestänsä | Monikon elatiivi | geneerisistä |
| Monikon elatiivi | geneerisistäni | Monikon elatiivi | geneerisistäsi |
| Monikon elatiivi | geneerisistämme | Monikon elatiivi | geneerisistänne |
| Monikon elatiivi | geneerisistään | Monikon elatiivi | geneerisistänsä |
| Illatiivi | geneeriseen | Illatiivi | geneeriseeni |
| Illatiivi | geneeriseesi | Illatiivi | geneeriseemme |
| Illatiivi | geneeriseenne | Illatiivi | geneeriseensä |
| Monikon illatiivi | geneerisiin | Monikon illatiivi | geneerisiini |
| Monikon illatiivi | geneerisiisi | Monikon illatiivi | geneerisiimme |
| Monikon illatiivi | geneerisiinne | Monikon illatiivi | geneerisiinsä |
| Adessiivi | geneerisellä | Adessiivi | geneeriselläni |
| Adessiivi | geneeriselläsi | Adessiivi | geneerisellämme |
| Adessiivi | geneerisellänne | Adessiivi | geneerisellään |
| Adessiivi | geneerisellänsä | Monikon adessiivi | geneerisillä |
| Monikon adessiivi | geneerisilläni | Monikon adessiivi | geneerisilläsi |
| Monikon adessiivi | geneerisillämme | Monikon adessiivi | geneerisillänne |
| Monikon adessiivi | geneerisillään | Monikon adessiivi | geneerisillänsä |
| Ablatiivi | geneeriseltä | Ablatiivi | geneeriseltäni |
| Ablatiivi | geneeriseltäsi | Ablatiivi | geneeriseltämme |
| Ablatiivi | geneeriseltänne | Ablatiivi | geneeriseltään |
| Ablatiivi | geneeriseltänsä | Monikon ablatiivi | geneerisiltä |
| Monikon ablatiivi | geneerisiltäni | Monikon ablatiivi | geneerisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | geneerisiltämme | Monikon ablatiivi | geneerisiltänne |
| Monikon ablatiivi | geneerisiltään | Monikon ablatiivi | geneerisiltänsä |
| Allatiivi | geneeriselle | Allatiivi | geneeriselleni |
| Allatiivi | geneerisellesi | Allatiivi | geneerisellemme |
| Allatiivi | geneerisellenne | Allatiivi | geneeriselleen |
| Allatiivi | geneerisellensä | Monikon allatiivi | geneerisille |
| Monikon allatiivi | geneerisilleni | Monikon allatiivi | geneerisillesi |
| Monikon allatiivi | geneerisillemme | Monikon allatiivi | geneerisillenne |
| Monikon allatiivi | geneerisilleen | Monikon allatiivi | geneerisillensä |
| Essiivi | geneerisenä | Essiivi | geneerisenäni |
| Essiivi | geneerisenäsi | Essiivi | geneerisenämme |
| Essiivi | geneerisenänne | Essiivi | geneerisenään |
| Essiivi | geneerisenänsä | Monikon essiivi | geneerisinä |
| Monikon essiivi | geneerisinäni | Monikon essiivi | geneerisinäsi |
| Monikon essiivi | geneerisinämme | Monikon essiivi | geneerisinänne |
| Monikon essiivi | geneerisinään | Monikon essiivi | geneerisinänsä |
| Translatiivi | geneeriseksi | Translatiivi | geneerisekseni |
| Translatiivi | geneeriseksesi | Translatiivi | geneeriseksemme |
| Translatiivi | geneeriseksenne | Translatiivi | geneerisekseen |
| Translatiivi | geneeriseksensä | Monikon translatiivi | geneerisiksi |
| Monikon translatiivi | geneerisikseni | Monikon translatiivi | geneerisiksesi |
| Monikon translatiivi | geneerisiksemme | Monikon translatiivi | geneerisiksenne |
| Monikon translatiivi | geneerisikseen | Monikon translatiivi | geneerisiksensä |
| Monikon instruktiivi | geneerisin | Abessiivi | geneerisettä |
| Abessiivi | geneerisettäni | Abessiivi | geneerisettäsi |
| Abessiivi | geneerisettämme | Abessiivi | geneerisettänne |
| Abessiivi | geneerisettään | Abessiivi | geneerisettänsä |
| Monikon abessiivi | geneerisittä | Monikon abessiivi | geneerisittäni |
| Monikon abessiivi | geneerisittäsi | Monikon abessiivi | geneerisittämme |
| Monikon abessiivi | geneerisittänne | Monikon abessiivi | geneerisittään |
| Monikon abessiivi | geneerisittänsä | Monikon komitatiivi | geneerisine |
| Monikon komitatiivi | geneerisineni | Monikon komitatiivi | geneerisinesi |
| Monikon komitatiivi | geneerisinemme | Monikon komitatiivi | geneerisinenne |
| Monikon komitatiivi | geneerisineen | Monikon komitatiivi | geneerisinensä |
| Komparatiivi | geneerisempi | Superlatiivi | geneerisin |
| Monikon akkusatiivi | geneeriset | Monikon akkusatiivi | geneeriseni |
| Monikon akkusatiivi | geneerisesi | Monikon akkusatiivi | geneerisemme |
| Monikon akkusatiivi | geneerisenne | Monikon akkusatiivi | geneerisensä |
| Akkusatiivi | geneeriseni | Akkusatiivi | geneerisesi |
| Akkusatiivi | geneerisemme | Akkusatiivi | geneerisenne |
| Akkusatiivi | geneerisensä |