Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaобширен (obšíren), неспецифичен, генеричен
englantigeneric
espanjagenérico
hollantigeneriek
italiagenerico
kreikkaγενικός (genikós), γενόσημο (genósimo)
latviaģenērisks, patentbrīvs
liettuagenerinis
norjagenerisk
portugaligenérico
puolaodtwórczy
ranskagénérique
ruotsigenerisk
saksaallgemein, typisch, generisch, Generikum
tanskagenerisk
turkkigenelleyici, kapsamlı
unkarigenerikus
venäjäо́бщий (óbštši)
virogeneeriline

Määritelmät

Adjektiivi

  1. yleinen, yleisluonteinen
  2. (biologia) lajiin liittyvä, sitä koskeva
  3. (kielitiede) yleistävä
  4. (farmakologia) sellainen, joka sisältää samoja tehoaineita; yleensä alkuperäistä halvempi ja tuotu markkinoille patenttisuojan päätyttyä (lääkkeestä)

Esimerkit

  • geneerinen lääke

Taivutusmuodot

MonikkogeneerisetMonikkogeneeriseni
MonikkogeneerisesiMonikkogeneerisemme
MonikkogeneerisenneMonikkogeneerisensä
GenetiivigeneerisenGenetiivigeneeriseni
GenetiivigeneerisesiGenetiivigeneerisemme
GenetiivigeneerisenneGenetiivigeneerisensä
Monikon genetiivigeneeristenMonikon genetiivigeneerisien
Monikon genetiivigeneeristeniMonikon genetiivigeneerisieni
Monikon genetiivigeneeristesiMonikon genetiivigeneerisiesi
Monikon genetiivigeneeristemmeMonikon genetiivigeneerisiemme
Monikon genetiivigeneeristenneMonikon genetiivigeneerisienne
Monikon genetiivigeneeristensäMonikon genetiivigeneerisiensä
PartitiivigeneeristäPartitiivigeneeristäni
PartitiivigeneeristäsiPartitiivigeneeristämme
PartitiivigeneeristännePartitiivigeneeristään
PartitiivigeneeristänsäMonikon partitiivigeneerisiä
Monikon partitiivigeneerisiäniMonikon partitiivigeneerisiäsi
Monikon partitiivigeneerisiämmeMonikon partitiivigeneerisiänne
Monikon partitiivigeneerisiäänMonikon partitiivigeneerisiänsä
InessiivigeneerisessäInessiivigeneerisessäni
InessiivigeneerisessäsiInessiivigeneerisessämme
InessiivigeneerisessänneInessiivigeneerisessään
InessiivigeneerisessänsäMonikon inessiivigeneerisissä
Monikon inessiivigeneerisissäniMonikon inessiivigeneerisissäsi
Monikon inessiivigeneerisissämmeMonikon inessiivigeneerisissänne
Monikon inessiivigeneerisissäänMonikon inessiivigeneerisissänsä
ElatiivigeneerisestäElatiivigeneerisestäni
ElatiivigeneerisestäsiElatiivigeneerisestämme
ElatiivigeneerisestänneElatiivigeneerisestään
ElatiivigeneerisestänsäMonikon elatiivigeneerisistä
Monikon elatiivigeneerisistäniMonikon elatiivigeneerisistäsi
Monikon elatiivigeneerisistämmeMonikon elatiivigeneerisistänne
Monikon elatiivigeneerisistäänMonikon elatiivigeneerisistänsä
IllatiivigeneeriseenIllatiivigeneeriseeni
IllatiivigeneeriseesiIllatiivigeneeriseemme
IllatiivigeneeriseenneIllatiivigeneeriseensä
Monikon illatiivigeneerisiinMonikon illatiivigeneerisiini
Monikon illatiivigeneerisiisiMonikon illatiivigeneerisiimme
Monikon illatiivigeneerisiinneMonikon illatiivigeneerisiinsä
AdessiivigeneeriselläAdessiivigeneeriselläni
AdessiivigeneeriselläsiAdessiivigeneerisellämme
AdessiivigeneerisellänneAdessiivigeneerisellään
AdessiivigeneerisellänsäMonikon adessiivigeneerisillä
Monikon adessiivigeneerisilläniMonikon adessiivigeneerisilläsi
Monikon adessiivigeneerisillämmeMonikon adessiivigeneerisillänne
Monikon adessiivigeneerisilläänMonikon adessiivigeneerisillänsä
AblatiivigeneeriseltäAblatiivigeneeriseltäni
AblatiivigeneeriseltäsiAblatiivigeneeriseltämme
AblatiivigeneeriseltänneAblatiivigeneeriseltään
AblatiivigeneeriseltänsäMonikon ablatiivigeneerisiltä
Monikon ablatiivigeneerisiltäniMonikon ablatiivigeneerisiltäsi
Monikon ablatiivigeneerisiltämmeMonikon ablatiivigeneerisiltänne
Monikon ablatiivigeneerisiltäänMonikon ablatiivigeneerisiltänsä
AllatiivigeneeriselleAllatiivigeneeriselleni
AllatiivigeneerisellesiAllatiivigeneerisellemme
AllatiivigeneerisellenneAllatiivigeneeriselleen
AllatiivigeneerisellensäMonikon allatiivigeneerisille
Monikon allatiivigeneerisilleniMonikon allatiivigeneerisillesi
Monikon allatiivigeneerisillemmeMonikon allatiivigeneerisillenne
Monikon allatiivigeneerisilleenMonikon allatiivigeneerisillensä
EssiivigeneerisenäEssiivigeneerisenäni
EssiivigeneerisenäsiEssiivigeneerisenämme
EssiivigeneerisenänneEssiivigeneerisenään
EssiivigeneerisenänsäMonikon essiivigeneerisinä
Monikon essiivigeneerisinäniMonikon essiivigeneerisinäsi
Monikon essiivigeneerisinämmeMonikon essiivigeneerisinänne
Monikon essiivigeneerisinäänMonikon essiivigeneerisinänsä
TranslatiivigeneeriseksiTranslatiivigeneerisekseni
TranslatiivigeneeriseksesiTranslatiivigeneeriseksemme
TranslatiivigeneeriseksenneTranslatiivigeneerisekseen
TranslatiivigeneeriseksensäMonikon translatiivigeneerisiksi
Monikon translatiivigeneerisikseniMonikon translatiivigeneerisiksesi
Monikon translatiivigeneerisiksemmeMonikon translatiivigeneerisiksenne
Monikon translatiivigeneerisikseenMonikon translatiivigeneerisiksensä
Monikon instruktiivigeneerisinAbessiivigeneerisettä
AbessiivigeneerisettäniAbessiivigeneerisettäsi
AbessiivigeneerisettämmeAbessiivigeneerisettänne
AbessiivigeneerisettäänAbessiivigeneerisettänsä
Monikon abessiivigeneerisittäMonikon abessiivigeneerisittäni
Monikon abessiivigeneerisittäsiMonikon abessiivigeneerisittämme
Monikon abessiivigeneerisittänneMonikon abessiivigeneerisittään
Monikon abessiivigeneerisittänsäMonikon komitatiivigeneerisine
Monikon komitatiivigeneerisineniMonikon komitatiivigeneerisinesi
Monikon komitatiivigeneerisinemmeMonikon komitatiivigeneerisinenne
Monikon komitatiivigeneerisineenMonikon komitatiivigeneerisinensä
KomparatiivigeneerisempiSuperlatiivigeneerisin
Monikon akkusatiivigeneerisetMonikon akkusatiivigeneeriseni
Monikon akkusatiivigeneerisesiMonikon akkusatiivigeneerisemme
Monikon akkusatiivigeneerisenneMonikon akkusatiivigeneerisensä
AkkusatiivigeneeriseniAkkusatiivigeneerisesi
AkkusatiivigeneerisemmeAkkusatiivigeneerisenne
Akkusatiivigeneerisensä

Luokat