| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | laki | |
| Monikko | väärät valat | Genetiivi | väärän valan |
| Monikon genetiivi | väärien valojen | Partitiivi | väärää valaa |
| Monikon partitiivi | vääriä valoja | Inessiivi | väärässä valassa |
| Monikon inessiivi | väärissä valoissa | Elatiivi | väärästä valasta |
| Monikon elatiivi | vääristä valoista | Illatiivi | väärään valaan |
| Monikon illatiivi | vääriin valoihin | Adessiivi | väärällä valalla |
| Monikon adessiivi | väärillä valoilla | Ablatiivi | väärältä valalta |
| Monikon ablatiivi | vääriltä valoilta | Allatiivi | väärälle valalle |
| Monikon allatiivi | väärille valoille | Essiivi | vääränä valana |
| Monikon essiivi | väärinä valoina | Translatiivi | vääräksi valaksi |
| Monikon translatiivi | vääriksi valoiksi | Monikon instruktiivi | väärin valoin |
| Abessiivi | väärättä valatta | Monikon abessiivi | väärittä valoitta |
| Monikon akkusatiivi | väärät valat |