| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | pärähdykset | Genetiivi | pärähdyksen |
| Monikon genetiivi | pärähdysten | Monikon genetiivi | pärähdyksien |
| Partitiivi | pärähdystä | Monikon partitiivi | pärähdyksiä |
| Inessiivi | pärähdyksessä | Monikon inessiivi | pärähdyksissä |
| Elatiivi | pärähdyksestä | Monikon elatiivi | pärähdyksistä |
| Illatiivi | pärähdykseen | Monikon illatiivi | pärähdyksiin |
| Adessiivi | pärähdyksellä | Monikon adessiivi | pärähdyksillä |
| Ablatiivi | pärähdykseltä | Monikon ablatiivi | pärähdyksiltä |
| Allatiivi | pärähdykselle | Monikon allatiivi | pärähdyksille |
| Essiivi | pärähdyksenä | Monikon essiivi | pärähdyksinä |
| Translatiivi | pärähdykseksi | Monikon translatiivi | pärähdyksiksi |
| Monikon instruktiivi | pärähdyksin | Abessiivi | pärähdyksettä |
| Monikon abessiivi | pärähdyksittä | Monikon akkusatiivi | pärähdykset |