| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | kot {m} | |
| Monikko | mortit | Genetiivi | mortin |
| Monikon genetiivi | morttien | Partitiivi | morttia |
| Monikon partitiivi | mortteja | Inessiivi | mortissa |
| Monikon inessiivi | morteissa | Elatiivi | mortista |
| Monikon elatiivi | morteista | Illatiivi | morttiin |
| Monikon illatiivi | mortteihin | Adessiivi | mortilla |
| Monikon adessiivi | morteilla | Ablatiivi | mortilta |
| Monikon ablatiivi | morteilta | Allatiivi | mortille |
| Monikon allatiivi | morteille | Essiivi | morttina |
| Monikon essiivi | mortteina | Translatiivi | mortiksi |
| Monikon translatiivi | morteiksi | Monikon instruktiivi | mortein |
| Abessiivi | mortitta | Monikon abessiivi | morteitta |
| Monikon akkusatiivi | mortit |