| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | kaksinkamppailut | Genetiivi | kaksinkamppailun |
| Monikon genetiivi | kaksinkamppailujen | Monikon genetiivi | kaksinkamppailuiden |
| Monikon genetiivi | kaksinkamppailuitten | Partitiivi | kaksinkamppailua |
| Monikon partitiivi | kaksinkamppailuja | Monikon partitiivi | kaksinkamppailuita |
| Inessiivi | kaksinkamppailussa | Monikon inessiivi | kaksinkamppailuissa |
| Elatiivi | kaksinkamppailusta | Monikon elatiivi | kaksinkamppailuista |
| Illatiivi | kaksinkamppailuun | Monikon illatiivi | kaksinkamppailuihin |
| Adessiivi | kaksinkamppailulla | Monikon adessiivi | kaksinkamppailuilla |
| Ablatiivi | kaksinkamppailulta | Monikon ablatiivi | kaksinkamppailuilta |
| Allatiivi | kaksinkamppailulle | Monikon allatiivi | kaksinkamppailuille |
| Essiivi | kaksinkamppailuna | Monikon essiivi | kaksinkamppailuina |
| Translatiivi | kaksinkamppailuksi | Monikon translatiivi | kaksinkamppailuiksi |
| Monikon instruktiivi | kaksinkamppailuin | Abessiivi | kaksinkamppailutta |
| Monikon abessiivi | kaksinkamppailuitta | Monikon akkusatiivi | kaksinkamppailut |