| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | pöyhkeilijät | Genetiivi | pöyhkeilijän |
| Monikon genetiivi | pöyhkeilijöiden | Monikon genetiivi | pöyhkeilijöitten |
| Partitiivi | pöyhkeilijää | Monikon partitiivi | pöyhkeilijöitä |
| Inessiivi | pöyhkeilijässä | Monikon inessiivi | pöyhkeilijöissä |
| Elatiivi | pöyhkeilijästä | Monikon elatiivi | pöyhkeilijöistä |
| Illatiivi | pöyhkeilijään | Monikon illatiivi | pöyhkeilijöihin |
| Adessiivi | pöyhkeilijällä | Monikon adessiivi | pöyhkeilijöillä |
| Ablatiivi | pöyhkeilijältä | Monikon ablatiivi | pöyhkeilijöiltä |
| Allatiivi | pöyhkeilijälle | Monikon allatiivi | pöyhkeilijöille |
| Essiivi | pöyhkeilijänä | Monikon essiivi | pöyhkeilijöinä |
| Translatiivi | pöyhkeilijäksi | Monikon translatiivi | pöyhkeilijöiksi |
| Monikon instruktiivi | pöyhkeilijöin | Abessiivi | pöyhkeilijättä |
| Monikon abessiivi | pöyhkeilijöittä | Monikon akkusatiivi | pöyhkeilijät |