| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | böj |
| Monikko | koukistamiset | Genetiivi | koukistamisen |
| Monikon genetiivi | koukistamisten | Monikon genetiivi | koukistamisien |
| Partitiivi | koukistamista | Monikon partitiivi | koukistamisia |
| Inessiivi | koukistamisessa | Monikon inessiivi | koukistamisissa |
| Elatiivi | koukistamisesta | Monikon elatiivi | koukistamisista |
| Illatiivi | koukistamiseen | Monikon illatiivi | koukistamisiin |
| Adessiivi | koukistamisella | Monikon adessiivi | koukistamisilla |
| Ablatiivi | koukistamiselta | Monikon ablatiivi | koukistamisilta |
| Allatiivi | koukistamiselle | Monikon allatiivi | koukistamisille |
| Essiivi | koukistamisena | Monikon essiivi | koukistamisina |
| Translatiivi | koukistamiseksi | Monikon translatiivi | koukistamisiksi |
| Monikon instruktiivi | koukistamisin | Abessiivi | koukistamisetta |
| Monikon abessiivi | koukistamisitta | Monikon akkusatiivi | koukistamiset |