| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | böj |
| Monikko | taipumat | Genetiivi | taipuman |
| Monikon genetiivi | taipumien | Partitiivi | taipumaa |
| Monikon partitiivi | taipumia | Inessiivi | taipumassa |
| Monikon inessiivi | taipumissa | Elatiivi | taipumasta |
| Monikon elatiivi | taipumista | Illatiivi | taipumaan |
| Monikon illatiivi | taipumiin | Adessiivi | taipumalla |
| Monikon adessiivi | taipumilla | Ablatiivi | taipumalta |
| Monikon ablatiivi | taipumilta | Allatiivi | taipumalle |
| Monikon allatiivi | taipumille | Essiivi | taipumana |
| Monikon essiivi | taipumina | Translatiivi | taipumaksi |
| Monikon translatiivi | taipumiksi | Monikon instruktiivi | taipumin |
| Abessiivi | taipumatta | Monikon abessiivi | taipumitta |
| Monikon akkusatiivi | taipumat |