| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | kokoomateokset | Genetiivi | kokoomateoksen |
| Monikon genetiivi | kokoomateosten | Monikon genetiivi | kokoomateoksien |
| Partitiivi | kokoomateosta | Monikon partitiivi | kokoomateoksia |
| Inessiivi | kokoomateoksessa | Monikon inessiivi | kokoomateoksissa |
| Elatiivi | kokoomateoksesta | Monikon elatiivi | kokoomateoksista |
| Illatiivi | kokoomateokseen | Monikon illatiivi | kokoomateoksiin |
| Adessiivi | kokoomateoksella | Monikon adessiivi | kokoomateoksilla |
| Ablatiivi | kokoomateokselta | Monikon ablatiivi | kokoomateoksilta |
| Allatiivi | kokoomateokselle | Monikon allatiivi | kokoomateoksille |
| Essiivi | kokoomateoksena | Monikon essiivi | kokoomateoksina |
| Translatiivi | kokoomateokseksi | Monikon translatiivi | kokoomateoksiksi |
| Monikon instruktiivi | kokoomateoksin | Abessiivi | kokoomateoksetta |
| Monikon abessiivi | kokoomateoksitta | Monikon akkusatiivi | kokoomateokset |