| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | korjailen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | korjailet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | korjailee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | korjailemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | korjailette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | korjailevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | korjailin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | korjailit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | korjaili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | korjailimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | korjailitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | korjailivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | korjailisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | korjailisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | korjailisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | korjailisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | korjailisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | korjailisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | korjaile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | korjailkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | korjailkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | korjailkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | korjailkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | korjaillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | korjaillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | korjaillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | korjaillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | korjaillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | korjaillevat | | |