| Käännös | |
|---|---|
| 1. | afgānis {m} |
| 2. | afgāniete {f} |
| 3. | puštuns {m} |
| 4. | afgāņu valoda {f} |
| 5. | puštunu valoda {f} |
| 6. | afgāņu {m} |
| 7. | puštunu {m} |
| 8. | |
| Monikko | afgaanit | Genetiivi | afgaanin |
| Monikon genetiivi | afgaanien | Monikon genetiivi | afgaaneiden |
| Monikon genetiivi | afgaaneitten | Partitiivi | afgaania |
| Monikon partitiivi | afgaaneita | Monikon partitiivi | afgaaneja |
| Inessiivi | afgaanissa | Monikon inessiivi | afgaaneissa |
| Elatiivi | afgaanista | Monikon elatiivi | afgaaneista |
| Illatiivi | afgaaniin | Monikon illatiivi | afgaaneihin |
| Adessiivi | afgaanilla | Monikon adessiivi | afgaaneilla |
| Ablatiivi | afgaanilta | Monikon ablatiivi | afgaaneilta |
| Allatiivi | afgaanille | Monikon allatiivi | afgaaneille |
| Essiivi | afgaanina | Monikon essiivi | afgaaneina |
| Translatiivi | afgaaniksi | Monikon translatiivi | afgaaneiksi |
| Monikon instruktiivi | afgaanein | Abessiivi | afgaanitta |
| Monikon abessiivi | afgaaneitta | Monikon akkusatiivi | afgaanit |