| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | дарявам (darjávam) |
| englanti | donate, gift, bestow, present, give away, endow, subscribe, contribute |
| espanja | regalar, donar, dar, conceder, conferir, dotar, contribuir |
| esperanto | donaci |
| hollanti | schenken, toekennen |
| italia | regalare, donare, conferire, finanziare, elargire, dare via |
| japani | 寄付する (きふする, kifu suru), 寄贈する (きぞうする, kizō suru) |
| kreikka | απονέμω (aponémo), δωρίζω (dorízo), χαρίζω (charízo) |
| latina | dare, donare |
| liettua | nuduoti, paaukoti, padovanoti |
| norja | skjenke, forære |
| portugali | dar, conceder, doar, oferecer, conferir, custear, financiar, dar de presente |
| puola | podarować, sprezentować |
| ranska | donner, remettre, accorder, doter, offrir, conférer, faire don de |
| ruotsi | skänka, donera, begåva |
| saksa | schenken, spenden, stiften |
| tanska | donere |
| turkki | sunmak |
| tšekki | darovat, udělit, věnovat, zapsat se |
| unkari | adományoz, ajándékoz |
| venäjä | дать (dat), вручать (vrutšat), дарить (darit), обеспечивать (obespetšivat), преподносить (prepodnosit), записываться (zapisyvatsja), записаться (zapisatsja), дари́ть (darít), дава́ть (davát), подари́ть (podarít), жа́ловать (žálovat), пожа́ловать (požálovat), же́ртвовать (žértvovat), поже́ртвовать (požértvovat), жертвовать (žertvovat), подарить (podarit) |
| viro | kinkima |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lahjoitan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | lahjoitat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lahjoitamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | lahjoitatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lahjoittavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lahjoitin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lahjoitit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lahjoitti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lahjoitimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lahjoititte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lahjoittivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lahjoittaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | lahjoittaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lahjoittaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lahjoittaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | lahjoittaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lahjoittaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | lahjoita |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lahjoittakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | lahjoittakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | lahjoittakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lahjoittakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lahjoittanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | lahjoittanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lahjoittanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lahjoittanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | lahjoittanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lahjoittanevat |