Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaдарявам (darjávam)
englantidonate, gift, bestow, present, give away, endow, subscribe, contribute
espanjaregalar, donar, dar, conceder, conferir, dotar, contribuir
esperantodonaci
hollantischenken, toekennen
italiaregalare, donare, conferire, finanziare, elargire, dare via
japani寄付する (きふする, kifu suru), 寄贈する (きぞうする, kizō suru)
kreikkaαπονέμω (aponémo), δωρίζω (dorízo), χαρίζω (charízo)
latinadare, donare
liettuanuduoti, paaukoti, padovanoti
norjaskjenke, forære
portugalidar, conceder, doar, oferecer, conferir, custear, financiar, dar de presente
puolapodarować, sprezentować
ranskadonner, remettre, accorder, doter, offrir, conférer, faire don de
ruotsiskänka, donera, begåva
saksaschenken, spenden, stiften
tanskadonere
turkkisunmak
tšekkidarovat, udělit, věnovat, zapsat se
unkariadományoz, ajándékoz
venäjäдать (dat), вручать (vrutšat), дарить (darit), обеспечивать (obespetšivat), преподносить (prepodnosit), записываться (zapisyvatsja), записаться (zapisatsja), дари́ть (darít), дава́ть (davát), подари́ть (podarít), жа́ловать (žálovat), пожа́ловать (požálovat), же́ртвовать (žértvovat), поже́ртвовать (požértvovat), жертвовать (žertvovat), подарить (podarit)
virokinkima

Määritelmät

Verbi

  1. antaa lahjaksi; antaa veloituksetta jotakin jonkun toisen käyttöön tai omistukseen

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenslahjoitanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenslahjoitat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenslahjoitammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenslahjoitatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenslahjoittavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektilahjoitin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektilahjoititYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektilahjoitti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektilahjoitimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektilahjoititte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektilahjoittivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslahjoittaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenslahjoittaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenslahjoittaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslahjoittaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenslahjoittaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenslahjoittaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenslahjoita
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenslahjoittakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenslahjoittakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenslahjoittakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenslahjoittakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenslahjoittanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenslahjoittanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenslahjoittaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenslahjoittanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenslahjoittanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenslahjoittanevat

Luokat