| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | väljennän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | väljennät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | väljennämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | väljennätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | väljentävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | väljensin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | väljensit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | väljensi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | väljensimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | väljensitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | väljensivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | väljentäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | väljentäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | väljentäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | väljentäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | väljentäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | väljentäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | väljennä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | väljentäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | väljentäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | väljentäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | väljentäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | väljentänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | väljentänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | väljentänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | väljentänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | väljentänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | väljentänevät |