| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | löyhennän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | löyhennät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | löyhennämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | löyhennätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | löyhentävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | löyhensin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | löyhensit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | löyhensi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | löyhensimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | löyhensitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | löyhensivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | löyhentäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | löyhentäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | löyhentäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | löyhentäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | löyhentäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | löyhentäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | löyhennä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | löyhentäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | löyhentäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | löyhentäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | löyhentäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | löyhentänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | löyhentänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | löyhentänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | löyhentänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | löyhentänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | löyhentänevät |