| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lauhennan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | lauhennat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lauhennamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | lauhennatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lauhentavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lauhensin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lauhensit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lauhensi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lauhensimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lauhensitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lauhensivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lauhentaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | lauhentaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lauhentaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lauhentaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | lauhentaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lauhentaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | lauhenna |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lauhentakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | lauhentakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | lauhentakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lauhentakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lauhentanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | lauhentanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lauhentanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lauhentanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | lauhentanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lauhentanevat |