| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laihennan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | laihennat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laihennamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | laihennatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laihentavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laihensin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laihensit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laihensi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laihensimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laihensitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laihensivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laihentaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | laihentaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laihentaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laihentaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | laihentaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laihentaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | laihenna |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laihentakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | laihentakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | laihentakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laihentakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laihentanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | laihentanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laihentanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laihentanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | laihentanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laihentanevat |