| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli, armeijaslangi | ||
| Monikko | intit | Genetiivi | intin |
| Monikon genetiivi | inttien | Partitiivi | inttiä |
| Monikon partitiivi | inttejä | Inessiivi | intissä |
| Monikon inessiivi | inteissä | Elatiivi | intistä |
| Monikon elatiivi | inteistä | Illatiivi | inttiin |
| Monikon illatiivi | intteihin | Adessiivi | intillä |
| Monikon adessiivi | inteillä | Ablatiivi | intiltä |
| Monikon ablatiivi | inteiltä | Allatiivi | intille |
| Monikon allatiivi | inteille | Essiivi | inttinä |
| Monikon essiivi | intteinä | Translatiivi | intiksi |
| Monikon translatiivi | inteiksi | Monikon instruktiivi | intein |
| Abessiivi | intittä | Monikon abessiivi | inteittä |
| Monikon akkusatiivi | intit |