| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | heitätän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | heitätät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | heitätämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | heitätätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | heitättävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | heitätin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | heitätit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | heitätti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | heitätimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | heitätitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | heitättivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | heitättäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | heitättäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | heitättäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | heitättäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | heitättäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | heitättäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | heitätä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | heitättäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | heitättäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | heitättäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | heitättäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | heitättänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | heitättänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | heitättänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | heitättänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | heitättänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | heitättänevät |