| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | haurastutan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | haurastutat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | haurastutamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | haurastutatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | haurastuttavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | haurastutin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | haurastutit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | haurastutti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | haurastutimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | haurastutitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | haurastuttivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | haurastuttaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | haurastuttaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | haurastuttaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | haurastuttaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | haurastuttaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | haurastuttaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | haurastuta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | haurastuttakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | haurastuttakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | haurastuttakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | haurastuttakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | haurastuttanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | haurastuttanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | haurastuttanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | haurastuttanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | haurastuttanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | haurastuttanevat |