| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | haukotan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | haukotat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | haukotamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | haukotatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | haukottavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | haukotin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | haukotit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | haukotti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | haukotimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | haukotitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | haukottivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | haukottaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | haukottaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | haukottaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | haukottaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | haukottaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | haukottaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | haukota |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | haukottakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | haukottakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | haukottakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | haukottakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | haukottanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | haukottanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | haukottanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | haukottanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | haukottanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | haukottanevat |