| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Verbit | |||
| 1. | amerikanenglanti | ||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | harmaannutan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | harmaannutat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | harmaannutamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | harmaannutatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | harmaannuttavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | harmaannutin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | harmaannutit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | harmaannutti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | harmaannutimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | harmaannutitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | harmaannuttivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | harmaannuttaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | harmaannuttaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | harmaannuttaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | harmaannuttaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | harmaannuttaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | harmaannuttaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | harmaannuta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | harmaannuttakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | harmaannuttakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | harmaannuttakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | harmaannuttakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | harmaannuttanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | harmaannuttanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | harmaannuttanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | harmaannuttanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | harmaannuttanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | harmaannuttanevat |