| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hahatan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | hahatat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hahatamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | hahatatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hahattavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hahatin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hahatit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hahatti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hahatimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hahatitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hahattivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hahattaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | hahattaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hahattaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hahattaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | hahattaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hahattaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | hahata |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hahattakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | hahattakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | hahattakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hahattakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hahattanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | hahattanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hahattanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hahattanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | hahattanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hahattanevat |