| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | haaroitan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | haaroitat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | haaroitamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | haaroitatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | haaroittavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | haaroitin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | haaroitit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | haaroitti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | haaroitimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | haaroititte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | haaroittivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | haaroittaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | haaroittaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | haaroittaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | haaroittaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | haaroittaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | haaroittaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | haaroita |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | haaroittakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | haaroittakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | haaroittakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | haaroittakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | haaroittanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | haaroittanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | haaroittanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | haaroittanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | haaroittanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | haaroittanevat |