Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenNorthern England
2.

Määritelmät

Verbi

  1. jakaa eri paikkohin kulkeviin osiin

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshaaroitanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshaaroitat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshaaroitammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenshaaroitatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshaaroittavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihaaroitin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihaaroititYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihaaroitti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihaaroitimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihaaroititte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihaaroittivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshaaroittaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshaaroittaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshaaroittaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshaaroittaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenshaaroittaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshaaroittaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshaaroita
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshaaroittakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshaaroittakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenshaaroittakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshaaroittakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshaaroittanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshaaroittanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshaaroittaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshaaroittanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenshaaroittanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshaaroittanevat

Luokat