| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | be planed |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | höyläännyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | höyläännyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | höylääntyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | höyläännymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | höyläännytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | höylääntyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | höyläännyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | höyläännyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | höylääntyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | höyläännyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | höyläännyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | höylääntyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | höylääntyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | höylääntyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | höylääntyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | höylääntyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | höylääntyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | höylääntyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | höyläänny | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | höylääntyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | höylääntykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | höylääntykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | höylääntykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | höylääntynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | höylääntynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | höylääntynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | höylääntynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | höylääntynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | höylääntynevät |