Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshäiriydynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshäiriydyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenshäiriytyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshäiriydymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenshäiriydytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshäiriytyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihäiriydyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihäiriydyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihäiriytyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihäiriydyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihäiriydyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihäiriytyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshäiriytyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshäiriytyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshäiriytyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshäiriytyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenshäiriytyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshäiriytyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshäiriydyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshäiriytyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshäiriytykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenshäiriytykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshäiriytyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshäiriytynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshäiriytynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshäiriytynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshäiriytynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenshäiriytynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshäiriytynevät