| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | huojistun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | huojistut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | huojistuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | huojistumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | huojistutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | huojistuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | huojistuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | huojistuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | huojistui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | huojistuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | huojistuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | huojistuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | huojistuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | huojistuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | huojistuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | huojistuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | huojistuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | huojistuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | huojistu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | huojistukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | huojistukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | huojistukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | huojistukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | huojistunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | huojistunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | huojistunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | huojistunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | huojistunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | huojistunevat | | |