| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hilsehdin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | hilsehdit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hilsehtii | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hilsehdimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | hilsehditte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hilsehtivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hilsehdin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hilsehdit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hilsehti | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hilsehdimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hilsehditte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hilsehtivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hilsehtisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | hilsehtisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hilsehtisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hilsehtisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | hilsehtisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hilsehtisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | hilsehdi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hilsehtiköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | hilsehtikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | hilsehtikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hilsehtikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hilsehtinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | hilsehtinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hilsehtinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hilsehtinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | hilsehtinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hilsehtinevät | | |