| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | henkevöidyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | henkevöidyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | henkevöityy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | henkevöidymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | henkevöidytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | henkevöityvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | henkevöidyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | henkevöidyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | henkevöityi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | henkevöidyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | henkevöidyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | henkevöityivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | henkevöityisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | henkevöityisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | henkevöityisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | henkevöityisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | henkevöityisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | henkevöityisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | henkevöidy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | henkevöityköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | henkevöitykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | henkevöitykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | henkevöitykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | henkevöitynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | henkevöitynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | henkevöitynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | henkevöitynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | henkevöitynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | henkevöitynevät |