| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | helponnun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | helponnut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | helpontuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | helponnumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | helponnutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | helpontuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | helponnuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | helponnuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | helpontui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | helponnuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | helponnuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | helpontuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | helpontuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | helpontuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | helpontuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | helpontuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | helpontuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | helpontuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | helponnu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | helpontukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | helpontukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | helpontukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | helpontukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | helpontunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | helpontunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | helpontunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | helpontunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | helpontunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | helpontunevat | | |