| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| 2. | lääketiede | |
| Monikko | vajaatoiminnat | Genetiivi | vajaatoiminnan |
| Monikon genetiivi | vajaatoimintojen | Partitiivi | vajaatoimintaa |
| Monikon partitiivi | vajaatoimintoja | Inessiivi | vajaatoiminnassa |
| Monikon inessiivi | vajaatoiminnoissa | Elatiivi | vajaatoiminnasta |
| Monikon elatiivi | vajaatoiminnoista | Illatiivi | vajaatoimintaan |
| Monikon illatiivi | vajaatoimintoihin | Adessiivi | vajaatoiminnalla |
| Monikon adessiivi | vajaatoiminnoilla | Ablatiivi | vajaatoiminnalta |
| Monikon ablatiivi | vajaatoiminnoilta | Allatiivi | vajaatoiminnalle |
| Monikon allatiivi | vajaatoiminnoille | Essiivi | vajaatoimintana |
| Monikon essiivi | vajaatoimintoina | Translatiivi | vajaatoiminnaksi |
| Monikon translatiivi | vajaatoiminnoiksi | Monikon instruktiivi | vajaatoiminnoin |
| Abessiivi | vajaatoiminnatta | Monikon abessiivi | vajaatoiminnoitta |
| Monikon akkusatiivi | vajaatoiminnat |