| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | arvioitan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | arvioitat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | arvioitamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | arvioitatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | arvioittavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | arvioitin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | arvioitit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | arvioitti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | arvioitimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | arvioititte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | arvioittivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | arvioittaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | arvioittaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | arvioittaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | arvioittaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | arvioittaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | arvioittaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | arvioita |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | arvioittakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | arvioittakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | arvioittakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | arvioittakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | arvioittanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | arvioittanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | arvioittanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | arvioittanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | arvioittanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | arvioittanevat |