| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lähdetän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | lähdetät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lähdetämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | lähdetätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lähdettävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lähdetin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lähdetit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lähdetti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lähdetimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lähdetitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lähdettivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lähdettäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | lähdettäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lähdettäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lähdettäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | lähdettäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lähdettäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | lähdetä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lähdettäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | lähdettäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | lähdettäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lähdettäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lähdettänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | lähdettänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lähdettänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lähdettänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | lähdettänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lähdettänevät |